Michigan Crossroads Council - Michigan Crossroads Council Virtual Merit Badge Clinic

Starting A Registration
How to start a new registration.
My Account - Part 1
My Account Basics
My Account - Part 2
Importing, Managing, and Using a Personal Roster
Parent Portal - Parents Guide
How parents can update registrations.

Michigan Crossroads Council Virtual Merit Badge Clinic

Event Details

This Merit Badge program officially ends May 31st and is being replaced by a summer camp program for Scouts BSA youth.  Please contact Dianna Marsh for info about the new program at:   Dianna.Marsh@scouting.org    

 

This program is designed to supplement unit program.  We realize classes fill fast.  Please work with your Scouts BSA troop.  They should be offering more local virtual programs for your Scouts. In order to serve as many Scouts as possible, if you have already participated in this statewide program, please allow other Scouts the opportunity.

Note to parents:  Please check your spam/junk email along with your regular email for the counselor info.

Upcoming merit badges opening up for registration this week:

Michigan Crossroads Council Virtual Merit Badge Clinic

Scouts BSA can earn a merit badge via online conferencing.

Each of these will be done via conference with a certified Merit Badge Counselor and assistant.  Badge session lengths and meeting days will vary (see below) but will start on or before April 1 and end when the counselor and Scouts complete all of the work. Scouts should notify their Scoutmaster prior to signing up for a badge. Scouts will be required to attend the virtual sessions, participate and complete assignments and submit to the merit badge counselors for approval.  The Scout will NOT receive a paper blue card after merit badge instruction is completed. We will use the online blue card process used for our summer camps and other merit badge events. Using the registration confirmation email you will receive when registering, registrants can go into the Black Pug registration system and retrieve the completed signed merit badge record (blue card) or (partial) to submit to your unit leader. NOTE:  The completion date that will be printed on the online blue card for completed badges is the date the badge event is shown online. This may differ from the actual completion date by a week or two but cannot be adjusted in the registration system.  For partials, Scouts can continue to work with the counselor after this program is concluded.  Please allow us at least 21 days after completion of the badge to get the reports back from the counselors and update the info in our system.  If you lose the email confirmation you can contact jean.moreau@scouting.org to retrieve the blue card, withdraw from a class or for other questions related to registration.

Reminder:  Please save the confirmation email you receive when registering.  You will need this email to go into our system and retrieve your Scouts completed signed merit badge record or partial.

Scouts will notified via an email to the registration contact (person who signed them up for this event) with information on what time, and how to log in to the conference for their particular merit badge and prerequisites needed to be completed.  Counselors names, email address, and scheduled meeting days and times will be posted below next to each merit badge.  If a class is full, please do not contact the counselor and ask to be added.  They are not allowed to add Scouts.

Cost:  FREE

 

Music #3 and Music #4, will open May 24

  • Music #3, May 26, 7 pm - 8 pm, Wade Johnson, spiriteaglec3701@aol.com
  • Music #4, May 27, 7 pm - 8 pm, Wade Johnson, spiriteaglec3701@aol.com

Painting #1 and Citizenship in the World #7 will open May 22.

  • Citizenship in the World #7, May 26, 10 am- 11 am and May 28 10 am-11 am,  pre-reqs 3 & 7, Instructor is Laura Taylor, ltaylor456456@gmail.com
  • Painting #1, May 26, 7 pm., Instructor is Nathan Chance, nchance54@gmail.com

 

Citizenship in the World #6, Cooking #3, Digital Technology, Environmental Science #4, Family Life #2, and Mammal Study #1 will open May 15

  • Citizenship in the World #6, May 19, 6 pm, Instructor is Yevgeniya Pukalo, zpukalo@yahoo.com
  • Cooking #3, May 20, 6 pm, Instructor is Matt McLane, mclanem@umich.edu
  • Digital Technology #3, May 19, 7 pm, Instructor is Shawna Gallagher. kzoo31gall@gmail.com
  • Environmental Science #4, May 19, 6 pm - 7:30 pm, Insgructor is Jerry Gray, jegcc@yahoo.com
  • Family Life #2, May 19, 7 pm - 8 pm, Instructor is Randolph Barker, rbarker_att@hotmail.com
  • Mammal Study, Tuesday, May 19, 7 pm, Instructor is Tamara Jex-Mayrend, tmayrend@gmail.com

 

Citizenship in the World #5 opens Thursday May 14

  • Cit. in the World #5, May 19, 7:30 pm, Instructor is Allyn Abel, allynlabel@gmail,com

 

Game Design #2 will open May 12 at noon.

  • Game Design #2, Friday, May 15, 3 pm, Instructor is Frank Andrews, kfa​ndrew96@gmail.com

 

 Cit. in the World #4 and Pulp & Paper #1, Cooking #2 will open May 11 at noon.

  • Citizenship in the World #4, May 13, 7 pm, Instructor is David Lee Lambert, davidl@lmert.com
  • Cooking #2, Friday, May 15, 6 pm, Tonya Wolfe tnwolfe78@yahoo.com, 
  • Pulp & Paper #1, Thursday, May 14, 6 pm, Instructor is Tom Wodniak, tomwodniak@gmail.com

 

Law #1  will open May 9 at noon

  • Law #1, Tuesday, May 12, 6 pm, Instructor is Michael St. John, mjstjohn@gmail.com

 

Family Life #1 will open May 7 at noon

  • Family Life #1, May 11, Instructor is Kevin Walter, walter.kevin@gmail.com

 

Electricity will open May 4 at noon.

  • Electricity, Instructor is Phil Nephew, phil@tuscolacabinets.com, Thursday, May 7 at 7 pm

Engineering #3, Electricty #2, Environmental Science #3, Chess #1, Astonomy #1 will open May 3 at noon.

  • Engineering, Tuesday, May 5 at 7 pm, will run for 4 weeks, Instructors are Robert Tuttle, n8yxrtuttle@gmail.com and Mike Basner, mjbasner2000@yahoo.com
  • Chess, Wednesday, May 6 at 11 am, Instructor is John Miller, surphoton@gmail.com
  • Environmental Science #3, Tues., May 5, 6 pm - 7:30 pm, Thurs., May 7, 6 pm - 7:30 pm, Sat., May 9, 10 am - 11:30 am, Instructor is Jerry Gray, jegcc@yahoo.com
  • Astronomy #1, Tuesday, May 5 at 5 pm, Instructor is Steven Anderson, mountaineersteve88@yahoo.com

Engineering #2 will open April 28 at noon.

  • Engineering #2, Wednesday, April 29 at 2:30 pm, and every Wednesday as neccessary, Instructor is Steve Sylvester, sylvesst@gmail.com

Salesmanship will open April 24 at noon

  • Salesmanship #1, April 30 from 3 pm - 4:30 pm and May 28 at 3 pm, Instructors are Aaron Gach, aaron.gach@scouting.org and Paul Kelly

Railroading #2 was added to the list April 20.

  • Railroading #2: April 24 and May 1 from 4:00-6:00 pm, Instructor is Paton (Pat) Zimmerman, patonz@att.net 

Indian Lore #1 and Art #2 were added to the list April 15.

  • Indian Lore #1, Fridays, April 24, May 1, and May 8 from 6 pm - 7 pm, Instructor is Bassell Atala, bassatala@gmail.com
  • Art #2, April 22 and April 29 at noon, Instructors are Mike Ross, mross2004us@gmail.com & Liz Ross, esdrross@aol.com

Personal Fitness #1 and Fingerprinting were added to the list April 14

  • Fingerprinting #4, Wednesday, April 22 at 7 pm.  Instructor is Susan Bathke, s.bathke@sbcglobal.net
  • Personal Fitness #1, Monday, April 20 and May 18 at 7:30 pm, Instructors are Lisa Ludwig, lisa.ann.ludwig@gmail.com and Brandon Stimac, blstimac@comcast.net

Citizenship in the World #3, Photography was added to the list April 13.

  • Citizenship in the World #3, Monday, April 20 at 7:30 pm, Instructor is Rob Homeister, rhomeister@att.net
  • Photography #3, Saturday April 18th 11 am - class, Sunday April 19 2:00 pm – class, Tuesday April 21st – 7:00 pm questions + catchup, Saturday April 25th – 11 am – class (portfolio review), Instructor is Dr. R. Isaacs, emuphotomeritbadge@gmail.com

Environmental Science #2 was  added to the list April 10

  • Environmental Science #2, April 16 at 4 pm, Instructor is Jill Martin, jill.martin@metroparks.com

Environmental Science #1, Citizenship in the World #2, American Heritage, Weather #3 were added to the list April 9.

  • Environmental Science, Tuesday  April 14 / 6:00 - 7:30 pm  (Start date), Thursday April 16 / 6:00 - 7:30 pm, Saturday April 18 / 10:00 - 11:30 am, Instructor is Jerry Gray, jegee@yahoo.com
  • Citizenship in the World #2, Saturday, April 11 at 2 pm and each Saturday until completed, Instructor is Kevin Faulkner, szps2z@yahoo.com
  • American Heritage #2, starting Tuesday, April 14 and Thursday, April 16 from 5 pm = 6 pm, Instructor is Rich Walsh, walsh15425@yahoo.com
  • Weather #3, four hour long sessions, 6 pm - 7 pm, Mondays and Thursdays, April 20, 23, 27 and 30, Instructor is David Kautz, kautz1dh@cmich.edu 

First Aid #2 and Soil & Water Conservation #1 was  added to the list April 8

  • First Aid, starting Wednesday, April 15 at 3 pm, Instructor is Laura Babe, lbabe@1100westhuron.com
  • Soil & Water Conservation, Classes will be held Wednesday the 15th, Thursday the 16th and then the following Tuesday the 21st at 6:30 PM, Instructor is Chris Anderson, ca122574@sbcglobal.net

American Business #2, Robotics #1, Programming, Citizenship in the World, Model Design & Building were added to the list April 7.

  • American Business #2, Saturday, April 18 at 10 am, Instructor is Laurie Champion, 
  • Citizenship in the World #1, Tues., April 14 at 7 pm, Instructors are Brian Bowers, bryanbsa1@gmail.com and Mark Kirkendall, kirk3910@netscape.net  
  • Model Design & Building, Tues., April 14 at 6 pm, Instructor is Bassel Atala, bassatala@gmail.com
  • Programming #1, Wed., April 15 at 7 pm, Instructors are Dave Carbery, carfruit@comcast.net and Jarek Otremba, ejotremba@gmail.com
  • Robotics #1, Wednesday, April 15 at 6 pm, Instructor is Timothy Flickinger, tim.flickinger@sbcglobal.net

Woodworking #1, American Business #1, Chemistry #1 were added to the list April 6

  • Woodworking #1 Saturday, April 11 at 10 am, Instructor is Christopher Wilcox, cwilcox@wayne.edu
  • American Business #1, Wednesday, April 15 at 1 pm, Instructor is Koren MacDonald, auntkoren@aim.com
  • Chemistry #1, Wed., April 15 and Thurs., April 26 at  4 pm, Instructors are Allan Medwick, amedwick@gmail.com and Dave Blythe
  • Chemistry #2, Monday, April 13, Tuesday, April 14 and Monday, April 20 at 4 pm, Instructors are Allan Medwick, amedwick@gmail.com and Dave Blythe

Photography #2, Game Design #1, Plant Science, Sustainability #3, American Heritage #1,  Scholarship #1,  Digital Technology #2 were added to the list April 4.

  • Photography #2, Wednesday, April 8 at 7 pm and Saturday, April 111 at 10 am, Instructors are Dana Dahlgen, dahlgrdm@gmail.com and Mark Roden FULL
  • Game Design #1, Wednesday, April 15, 22, and 29 from 10 am - 11 am, Instructors and Frank and Karen Andrews, kfandrews96@gmail.com FULL
  • Plant Science, April 6 and April 10, 4 pm - 5 pm, Instructor is Eileen Reeves, ereeves@alumni.nd.edu FULL
  • Sustainability #3, Thursday, April 9 at 6:30 pm, Instructor is Derek Reed, dreed49093@gmail.com FULL
  • American Heritage #1, Wed., April 15, 6 pm, Instructor is Lisa Marzewski, lisa.marzewski@gmail.com FULL
  • Scholarship, Wed., April 8 and Mon., April 14 from 7 pm - 8 pm, Instructor is John Folsom, johnfolsom15@gmail.com 
  • Digital Technology, Wed., April 8 at 7 pm, Instructor is Neal Leverenz, neal.leverenz@gmail.com FULL

Railroading #1, Wood Carving #1, and First Aid were added to list April 3

  • Railroading #1: April 10 and April 17 from 4:00-5:30 pm, Instructor is Paton (Pat) Zimmerman, patonz@att.net - FULL
  • Wood Carving #1:  Instructor is  Dave Oakley- oak2153@yahoo.com  April 6 at 6 pm, April 8 at 6 pm, April 11 at 10 am - FULL
  • First Aid 31: Tuesday, April 7 and Wednesday, April 8 from 6:30 pm - 8:00 pm, Instructors are John Perry,  jep49236@gmail.com and Angie Johnson angiecjjohn@gmail.com - FULL

Photography #1, Cooking #1 and Fingerprinting #3 were added to list April 2 - ALL ARE FULL

  • Photography: April 6, 7, 10 with catch up / questions on the 8th, Instructor is Richard Isaacs, emuphotomeritbadge@gmail.com
  • Fingerprinting #3, April 8, Instructor is Susan Bathke, s.bathke@sbcglobal.net
  • Cooking #1, April 6 & April 8 at 7 pm, Instructor is Matt McLane, mclanem@umich.edu

Digital Tech was added to list April 1 - FULL

  • Digital Technology: Fridays, April 10, 17, 24 at 4pm, Instructor is Brian Coon, briankcoon@gmail.com

 

These classes were added previously and are full.

  • Art: Mon. & Wed, at 4 pm, Instructors are Mike Ross, mross2004us@gmail.com & Liz Ross  esdrross@aol.com
  • Collections: Thursday at 7 pm, Instructors are Michele Grimble michgrim@netzero.com and Andrew Fountain, afoun1991@gmail.com
  • Electricity:  Instructor is Phil Nephew, phil@tuscolacabinets.com 
  • Engineering: Tuesday, March 31, Instructors are Robert Tuttle, n8yxrtuttle@gmail.com and Mike Basner, mjbasner2000@yahoo.com 
  • Fingerprinting: Monday at 7 pm, Instructor:  Susan Bathke, s.bathke@sbcglobal.net
  • Fingerprinting #2: Thursday at 4 pm.  Instructors are Michele Grimble michgrim@netzero.com and Andrew Fountain, afoun1991@gmail.com 
  • Genealogy #1:  Monday, April 6, Instructors are Christin Hardy, 989-430-9380, swtgi1982@gmail.com and Susan Hunt, dellhunt1@yahoo.com â€‹
  • Geneaology #2: Instructors are Randi Mathieu, randimathieu@gmail.com and Liz Ross, esdrross@aol.com  
  • Genealogy #3:  April 8 and April 15 at 6 pm, Instructors are Christin Hardy, 989-430-9380, swtgi1982@gmail.com and Susan Hunt, dellhunt1@yahoo.com â€‹
  • Music:  Instructor is Phil Nephew, phil@tuscolacabinets.com
  • Reading: Tuesday March 31 & April 7 at 4 pm, Instructors are Tonya Wolfe, tnwolfe78@yahoo.com and Jean Fellows, mjfellows82@comcast.net
  • Sustainability: Instructors are  Andrew Fountain, afoun1991@gmail.com, and Matt Grimble, mattgrimblepro@gmail.com
  • Weather: Instructors are Andrew Fountain, afoun1991@gmail.com and Matt Grimble, mattgrimblepro@gmail.com
  • Weather Session 2, Instructor is David Kautz, dkpotter2@gmail.com

Current Merit Badge requirements can be found here:  https://www.scouting.org/programs/scouts-bsa/advancement-and-awards/merit-badges/

Merit Badge worksheets to help Scouts complete the requirements can be downloaded at:  http://usscouts.org/meritbadges.asp

Reminder:  Please save the confirmation email you receive when registering.  You will need this email to go into our system and retrieve your Scouts completed signed merit badge record or partial.

 

Contact
When & Where
Music #3
ONLINE - from home
Tuesday 05-26-2020 7:00 PM ET to 8:00 PM ET Past
More Information

Music #4
ONLINE - from home
Wednesday 05-27-2020 7:00 PM ET to 8:00 PM ET Past
More Information